obezite genetik midir
blog

Obezite Genetik Midir ?

Obezite Genetik Midir ; Diyet programları gerek doğal yollarla olsun gerek ilaç destekli olsun, obeziteyi ve şişmanlığı sona erdirmeyi hedefler. Hedefine ulaşamayan bir diyet programı zamanla popülerliğini yitirecektir. Gerek meyve ağırlıklı diyet programlarında, gerek protein ağırlıklı diyet programlarında başarı kişinin inancına ve iradesine bağlıdır. Tabi bunun yanında başka faktörler de vardır. Yapılan araştırmalar obezite genetik midir sorusuna cevap aramakta, buna göre; vücut ağırlığının yüksek oranda genetik etkenlere bağlı olarak belirlendiğini işaret etmektedir. Şişmanlık birçok sebebe bağlı olarak meydana gelebilen bir hastalıktır.

obezite genetik midir
obezite genetik midir

Obezliğin oluşumunda hem genetik hem de kültürel ortamın etkileri oldukça fazladır. Bugüne kadar yapılan tetkiklerde mutlaka şişmanlık ile sonuçlanan tek bir genetik bozukluk veya mutasyon ortaya konulamamıştır. Bütün bu şişmanlık ve obezliğin diyet ve zayıflama programları ile giderilebilmesi mümkündür. Bir kısım obeziteye eğilim yaratan faktörler de uygulanan diyet programı kapsamında ortadan kaldırılırsa, diyetin çok daha başarılı olacağı kesindir.Diyet sistemleri uygulanırken kişinin tüm ailesi incelenmelidir.

Obezite Genetik Midir ?

Anne ve babası şişman olan kişilerin önemli bir kısmı şişmandır. Şişman bir annenin çocuklarının şişman doğma olasılığı diğer zayıf annelere göre oldukça fazladır. Şişmanlığa neden olan etmenler tam olarak henüz tespit edilememiştir. Sağlık taramalarıyla obezliğe neden olabilecek etkilerin yerleştiği kromozom bölgeleri belirlenmektedir. Bugüne kadar sayısız çalışmada bazı kromozomlarda obezliğe neden olabilecek gen bölgeleri belirlenmiş olmasına rağmen bu bölgedeki genlerin daha kapsamlı tetkiki gereklidir. Bu tetkikten sonra kişiye özel diyet uygulanması daha olumlu sonuçlar verecektir.

Diğer makalelerimiz için burayı, Obezite için uzman görüşü almak istiyorsanız burayı tıklayınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir