Zayıflama Tiroid Bezi
blog

Zayıflama Tiroid Bezi ‘nin etkileri

Zayıflama Tiroid Bezi; Tiroid hormonlarının eksikliği metabolizmayı aşırı derecede yavaşlatan ve  bu sebeple insanlarda evvelki ağırlıklarına göre yüksek oranda kilo alınmasına sebep olan  bir problemdir.  Bu sebeple tiroit bezinin yeterince çalışmadığı kişilerin tedavi edilmeden kilo vermeleri hemen hemen imkansızdır. Tiroid artırıcı hormon içeren ilaçlar  ile hastaların çoğunda  tedaviyle birlikte kilo verme oluşursa da hastaların bir kısmı kilo veremeyebilir. Özellikle ileri yaşlardaki kadınlar bu durumu çok sık yaşar. Hem menopoz hem de dolaylı olarak gelişen tiroid eksikliği kilo almayı tetikler.

Zayıflama Tiroid Bezi

Tiroid bezinin yeterince çalışmaması gibi bir durum olmadığı halde kilo kaybetmeye çalışan insanlarda belirli bir kilo kaybından sonra kilo azalmasının durduğu veya kilonun artışa geçtiği bir dönem oluşur. Bu durum vücudun kendini bloke etme organizasyonunun bir sonucudur. Vücudumuz daha fazla kilo verilmesine tepki vermeye başlar.

Bu tepki tiroid hormonlarının durdurulmasıyla olabildiği gibi çeşitli başka hormonların salgısının yükselmesi ile de meydana gelir. Kalori alımı yani  besin alımı düştükçe vücudumuzda bulunan T4 hormonunun T3 hormonuna dönüşümü yavaşlar ve sonuçta hücrelere giren ve etkili olan T3 miktarı düştükçe organizma  yavaşlar ve kilo kaybı durur. 

Bu durumda mutlaka ve mutlaka tiroid bezinin tedavi edilmesi, T3 ve T4 hormon salgılarının uygun seviyelere gelmesi sağlanmalıdır. Bu sağlanmadan diyet yapmak veya egzersiz yapmak mantıklı değildir. Hangi tür diyet yapılırsa yapılsın işe yaramayacaktır.

Zayıflama Tiroid Bezi yazımızda merak ettiğiniz sorulara cevap vermeye çalıştık, merak ettiğiniz diğer konular için > Konu ile ilgili uzman görüşü için burayı tıklayınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir