blog

Yumurta kilo aldırır mı?

Yumurta ile ilgili hep bir ön yargı vardır, yumurtanın kilo aldırdığı düşünülür. Gelin derinlemesine yumurtayı ele alalım.

Aslında haşlanmış yumurta içerdiği protein oranından dolayı, uzun süre tokluk hissi yaratır. Bundan dolayı diyet listelerinde kullanılabilir.

Yumurta kilo aldırır mı?

Haşlanmış yumurta uzun süre tok tuttuğundan, diyet listelerinizde bulundurabilirsiniz. İki adet haşlanmış yumurta, sadece 140 kaloridir.

Yumurta Türk kahvaltılarının vazgeçilmez ana oyuncularından biridir. Yumurtayı kullanım şekli, içereceği kalori miktarını direkt belirler.

Yumurta kilo aldırır mı
Yumurta kilo aldırır mı

Menemen kaç kalori?

Yumurtayı menemen malzemesi olarak kullanırsanız 250 kalori civarıdır. Örnek kullanım :

  • 2 adet yumurta
  • 1 tatlı kaşığı sıvı veya katı yağ
  • Domates veya salça
  • Çeşitli sebzeler, biber soğan vs

2 haşlama yumurta 140 kalori iken, ekmeksiz küçük bir menemen 250 kaloriye ulaşmakta, ekmekte yerseniz, siz hesaplayın 🙂

Sucuklu yumurta kaç kalori?

Yumurtayı birde sucuk ilave ederek yaparsak ; örneğin 2 yumurta 5 dilim sucuk ekmeksiz olarak 350 kaloriye ulaştığını görüyoruz. 2 dilim ekmek ile beraber 400 kalorilik bir cümbüş oluyor.

Omlet kaç kalori?

Yumurta kilo aldırır mı sorusunun cevabı bu olabilir, iki yumurta, 1 kaşık un, çeşitli sebzeler ve yağ ile omlet tek başına, 400 kalorilik bir katkı yapıyor.

Sonuç olarak haşlanmış yumurta içerdiği mineraller ve protein olarak diyette olmasak bile sürekli tüketebileceğimiz bir besin maddesi olarak ön olana çıkıyor, ancak tava ile pişirilen türevleri kilo konusunda bize geri dönüyor

Yumurtadaki protein miktarı

100 gr haşlanmış yumurtada 13 gram protein bulunmaktadır. DSÖ ye göre ortalama bir insanın günlük protein ihtiyacı, vücut ağırlığının kilo başına, 08-1 gram civarıdır. Buna göre 60 kg lık bir insanın günlük 50-60 kaloriye ihtiyacı vardır.

Yumurtanın besin değerleri

Yumurta, kalsiyum, potasyum, ve protein miltarı olarak oldukça zengindir. Bunun yanında A,D vitaminide sağlar.

Kahverengi yumurta daha mı faydalı?

Yumurtanın rengi, tavuğun cinsine ve beslenme şekline göre değişebilir. Yumurtanın rengi ile içerdiği besin maddelerinin bir bağlantısı yoktur.

Yumurta kabuğunu değerlendirme

Yumurta kabuğu içerdiği yüksek kalsiyum miktarından dolayı, saksı diplerine dökülebilir. Özellikle saksıda domates yetiştirmek istiyorsanız, yumurta kabuğunu güneşte kuruttuktan sonra, fidenizi ekmeden önce saksınıza yerleştirin. Çok daha kolay ve bol ürün alabilirsiniz.

Yumurta kilo aldırır mı? Makalemizin sonuna geldik, umarım beğenmişsindir 🙂 sağlıklı kalın…

Bloğumuza dönmek için tıklayın

http://Www.zayiflamadiyetleri.com

Kaynak : https://www.who.int/nutrition/publications/nutrientrequirements/WHO_TRS_935/en/

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir