Su içmek zayıflatır mı
blog

Su içmek zayıflatır mı ?

Su içmek zayıflatır mı ? Zayıflayabilmek için en önemli araç diyet yapmaktır ve bu diyet yöntemlerinin hemen hemen hepsinin bol su içmeyi tavsiye ettiği bilinir. Bol su içerek diyet yapmak, zehirli atıkların da vücudu terk etmesini sağlayabilmektedir. Zehirli metabolizma atıkları vücudu terk ettiğinde, hormonsal dengeye ulaşmanın daha kolay olduğu bilinmektedir.  Sağlıklı olmak içi ve diyete destek için bir insan 3 litre su içmelidir.

Su içmek zayıflatır mı
Su içmek zayıflatır mı

Bu da yaklaşık olarak 12 bardak suya karşılık gelmektedir. Diyet uygularken bol su içilmediğinde, vücuttaki yağ tabakalarından çözülmeler başlayamaz ve kalıcı kilo vermek işlemi sağlanamaz.  Besin olmadan birkaç gün yaşam sürdürülebildiği halde, su olmadan yaşamı birkaç gün idame ettirmek mümkün değildir.

Su içmek zayıflatır mı

Bu nedenlerle su içmek ve diyet birbiri ile kardeştir ve birbirlerinden ayrılamazlar.  Karpuz diyetinin en önemli avantajı karpuz yerken, karpuzun yapısındaki bol miktarda suyun, hem de vücudun su ihtiyacını karşılıyor olmasıdır.  İdrar rengi açık oluncaya kadar su içilmesi birçok tıp hekiminin ve diyetisyenin tavsiyesidir.

Yağ hücrelerinin yakılmasında egzersiz ile birlikte bolca su kullanılmakta olduğundan, kilo verirken bolca su kaybedilir. Yakım işleminin devam edebilmesi ve kalıcı yağ depolarından yağ eksilebilmesi için mutlaka ve mutlaka yoğun miktarda su içilmelidir.  Kalıcı yağ depoları yakılmaya başladıktan sonra, diyet programınıza aynı hızla devam ettiğinizde, çok hızlı bir şekilde kilo vermeye devam edeceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Az su içersek neler olur ?

Vücut sıcaklığını dengeleyen, omurilik ile hassas dokuların korunmasına yardımcı olan su, eklem fonksiyonlarının yerine getirilmesinde destek sağlıyor. Vücudumuzdaki atık maddeler de suyun etkisiyle terleme, idrar ya da bağırsak hareketleri ile birlikte atılıyor.

Bir süre su ya da sulu gıda tüketilmediğinde, yutkunma güçlüğünden mide bulantısı ve kas spazmına bir dizi problemin ortaya çıkması söz konusu oluyor. Daha uzun süren susuzlukta ise cilde kan akışının ve bağırsak hareketlerinin durması gündeme geliyor ve önemli beyin fonksiyonları ile karşılaşılıyor.

Su içmek zayıflatır mı ? Hiç kimse yatmadan önce (veya günün herhangi bir saatinde) su içerek daha hafif uyanacağınızı söylemese de, kanıtlar su-kilo kaybı bağlantısını desteklemektedir: Sonuçta, vücudunuzun% 60’ı sudan oluşmaktadır, yani berrak, kalorisiz sıvı hemen hemen her vücut fonksiyonunda rol oynar. Araştırmalara göre, ne kadar sulu olursanız, vücudunuz düşünmekten vücut yağını yakmaya kadar değişen görevlerde o kadar verimli çalışır.

Bilim, suyun çeşitli şekillerde kilo vermeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. İştahınızı bastırabilir, metabolizmanızı hızlandırabilir ve egzersizi daha kolay ve daha verimli hale getirebilir ve bunların tümü ölçekte sonuçlara katkıda bulunabilir.

Sayısız faktör, davranış ve yatkınlık vücut ağırlığınızı etkileyebilirken, hedefiniz uzun vadeli, orta derecede kilo kaybı ise, su içtiğinizden emin olmak başlamak için iyi bir yer olabilir.

Daha fazla su içmenin yedi nedeni kilo vermenize yardımcı olabilir:

Su doğal olarak iştahınızı bastırabilir.

Aç olduğunuzu fark ettiğinizde, ilk dürtü, yiyecek bulmak olabilir. Ancak yemek yemek çözüm olmayabilir. Dahiliye uzmanı ve kurul sertifikalı beslenme uzmanı Melina Jampolis , “Hafif dehidrasyonla tetiklenen susuzluk, beyin tarafından genellikle açlıkla karıştırılır” diyor . ” Su içerek iştahı azaltabilirsin , eğer gerçekten de kalorisi değil, su oranı düşükse.”

Dahası, içme suyu, sistemden hızla geçerek mideyi gerdirdiği için tokluğu artırabilir. Jampolis, “Bu, beyninize dolgunluk sinyali veren mesajlar gönderir” diyor.

Hilton Head Health’te Kayıtlı Diyetisyen Beslenme Uzmanı olan Elizabeth Huggins, sonuçlar geçici olsa da, “yemekten kısa bir süre önce su tüketmenin gıda alımını azaltmaya yardımcı olabileceğini” ekliyor. Araştırmalar teoriyi destekliyor: Küçük bir 2016 çalışmasında , yemekten hemen önce iki bardak su içen kişiler, yemekten önce hiç su içmeyenlere göre% 22 daha az yemek yedi.

Beyninizin tokluk kaydetmesi için midenizi iki fincan kadar doldurması gerekir.

Su içmek metabolizmanızı harekete geçirebilir.

Huggins’e göre , içme suyunun vücudunuzun metabolizmasını ve enerji harcamasını uyarması ve sonuçta kilo yönetimine yardımcı olması mümkündür.

2013 yılında yayınlanan sekiz haftalık bir çalışmada , fazla kilolu 50 kız, herhangi bir ek diyet değişikliği olmaksızın kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden yarım saat önce yaklaşık iki bardak su içtiğinde, kilo verdiler ve vücut kitle indeksi ve vücutta azalma gördüler. kompozisyon puanları.

Bu sihir değil: İçme suyu, özellikle soğutulduğunda vücutta termojenezi veya ısı üretimini uyarıyor gibi görünüyor. Su içmek zayıflatır mı? Vücudun sıvıyı vücut sıcaklığına ısıtmak için enerji harcaması gerekir ve vücudunuz tarafından ne kadar çok enerji harcanırsa, metabolizmanız o kadar hızlı çalışır (vücudunuzun yediklerinizi ve içtiklerinizi enerjiye dönüştürdüğü süreç). Spesifik olarak, Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism’de yayınlanan küçük bir 2003 araştırmasında , yaklaşık iki fincan 71 ° F su içmek, 14 sağlıklı yetişkinin metabolik oranlarında ortalama% 30’luk bir artışa yol açtı .

Bardağınızı doldurmadan ve tabağınızı yüklemeden önce, termojenezin etkilerinin muhtemelen kilo kaybına neden olan önemli kalori açıkları yaratmayacağını unutmayın. Huggins, “Etki ihmal edilebilir olsa bile, susuz kalmamak önemlidir,” diyor ve daha fazla su içmenin dezavantajlarının çok az olduğuna dikkat çekiyor.

Su içmek, genel sıvı kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Su kalori içermediğinden, su, soda veya şekerli çay veya kahve gibi daha yüksek kalorili alternatifler yerine bardağınızı H2O ile doldurmak, genel sıvı kalori alımınızı azaltabilir. Huggins, standart 20 onsluk satış otomatındaki meşrubat yerine su seçin ve 250 daha az kalori içeceğinizi belirtiyor.

Bu kalorileri “telafi etmediğiniz” sürece – yani, her zamanki aromalı latte yerine bir çörek ve su ile kafeden çıkıp gittiğiniz sürece – kalori tasarrufları hızla artabilir, diyor.

Ayrıca ilginç: Diyet gazlı içecekler kalori katkısında bulunmamakla birlikte, diyet içeceklerini suyla değiştirmek, belirli insan gruplarında kilo kaybına katkıda bulunan bir faktör olabilir. The American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir 2015 araştırmasında , ana öğünlerinden sonra diyet içeceklerini suyla değiştiren aşırı kilolu ve obez kadınlar, kilo verme programı sırasında daha fazla kilo verdiler .

Su içmek zayıflatır mı Araştırmacılar, su içenlerde ekstra kilo kaybının daha az kalori ve karbonhidrat tüketmesine bağlanabileceğini, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtti. Bütün bunlar, şekerli içeceklerin yerine kullanıldıklarında birçok diyet içeceği kalori alımını azalttığından, bazı kişilerin kilo vermesine yardımcı olabilirler.

Egzersiz sırasında su içmek yardımcı olur.

Su, egzersiz sırasında vücut için çok önemlidir: Sodyum, potasyum ve magnezyum içeren mineraller olan elektrolitleri çözer ve bunları vücuda dağıtır, burada elektrik enerjisi hareket için gerekli kas kasılmalarını tetikler, diye açıklıyor Jampolis. Elektrolit dengesizliği kramplara neden olabilir, ancak çok az içmenin tek yan etkisi bu değildir.

“Kas hücreleri susuz kaldığında, proteini (diğer adıyla kası) daha hızlı parçalarlar ve kasları daha yavaş inşa ederler, böylece egzersizleriniz çok daha az etkili olur” diyor.

Dahası, vücut egzersiz sırasında sıvıları daha hızlı kaybeder çünkü cildin yüzeyine yönlendirilen ısı üretir, burada ter ve ardından buharlaşma (bir soğutma süreci) sıcaklık düzenlemesine yardımcı olur.

Jampolis, Su içmek zayıflatır mı sorusuna uygun şekilde su tüketmek aynı zamanda kan hacminizi korumanıza yardımcı olur, böylece cildin yüzeyindeki kan damarlarının genişlemesini ısıyı serbest bırakmak için optimize edebilirsiniz, diyor Jampolis.

“Vücudunuz terleme yoluyla fazla ısıyı atamıyorsa, kendinizi ısı yorgunluğuna veya daha kötüsüne hazırlıyorsunuz” diyor. “Yeterince su içmek yorgunluğu azaltarak egzersizlerinizi iyileştirebilir, bu da daha uzun süre çalışmanıza ve daha fazla kalori yakmanıza olanak sağlayabilir.” Bu nedenle, sadece susamaya başladığınızda değil, antrenmandan önce ve antrenman boyunca su içmek çok önemlidir.

Su, vücudun atıkları uzaklaştırmasına yardımcı olur.

İçme suyu, büyük ölçüde sudan oluşan idrar üretimini ve su dışkıyı yumuşak tuttuğu için dışkı hareketini kolaylaştırır. Başka bir deyişle Su içmek zayıflatır mı , ne kadar su içirseniz, sisteminizin işleri ilerletmesi o kadar kolay olur ve kabızlık ve şişkinlikten muzdarip olma olasılığınız o kadar az olur.

Ayrıca Huggins’e göre , yeterli hidrasyon böbrek fonksiyonunu destekler , zararlı bakterileri idrar yolundan temizler ve daha konsantre idrarla oluşabilen böbrek taşlarını önler.

Vücudun yağ yakmak için suya ihtiyacı vardır.

Frontiers in Nutrition’da yayınlanan hayvan çalışmalarının 2016 mini incelemesine göre, su alımınızı artırmak, vücudun enerji için yağ yakma süreci olan lipolizi artırabilir . İncelemeyle ilişkisi olmayan Jampolis, “Mekanizmadan emin değiliz, ancak hafif dehidrasyon, hormonal değişikliklere bağlı olabilecek lipolizi azaltır” diyor. Hayvan çalışmalarında öne sürülen başka bir teori: Su, yağ metabolizmasında rol oynayabilen hücre hacmini genişletir. Bununla birlikte, insan denekler arasında kanıtlanmamıştır.

Su motivasyonu artırabilir ve stresi azaltabilir.

Susuz kaldığınızda yorgunluk, baş dönmesi ve kafa karışıklığı gibi belirtiler yaşayabilirsiniz – ve bu koşullar altında kim sağlıklı kararlar verir? Bulunan 2016 mini incelemesinin araştırmacısı dehidrasyon, uykululuk ve azalan uyanıklıkla da bağlantılı olabilir. Uluslararası Spor Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan Su içmek zayıflatır mı adlı başka bir çalışma , dehidrasyonun vücudunuzun stres hormonu olan kortizol üretimini artırdığını buldu.

Jampolis, “Bu belirtiler egzersiz yapma, evde yemek yapma ve daha iyi yemek seçimleri yapma motivasyonunuzu etkileyebilir” diyor.

Bol su içmenin diğer yararları

Unutmayın, vücudunuzun% 60’ı sudan oluşur, bu nedenle kilo kaybı, uygun hidrasyondan etkilenen tek vücut süreci değildir. Bunlar suyun başka neler yapabileceğine dair sadece birkaç örnektir:

Su cildinizi parlak tutar.

Bilim adamları hala tam mekanizmayı bilmiyorlar, ancak suyun vücut fonksiyonlarınızın çoğundaki önemli rolü göz önüne alındığında, bunun cilt sağlığında da etkili olacağı mantıklı geliyor. Bir de 2015 çalışma dergide yayınlanan klinik, Kozmetik ve Araştırma Dermatoloji , araştırmacılar, su alımını artırmak topikal nemlendirici olarak cilde aynı şekilde etkileyecek ve pozitif (kaybı ile ilgilidir elastikiyet de dahil olmak üzere, normal deri fizyolojisi, etki bulmuşlardır sarkma ve kırışıklıklar).

Su, beyin gücünüzü artırır.

Tıpkı vücudunuzun geri kalanı gibi, beyniniz de en verimli şekilde çalışmak için H2O’ya bağlıdır – su aslında beynin% 73’ünü oluşturur. Journal of the American College of Nutrition’da yayınlanan araştırmaya göre, hafif dehidrasyon seviyeleri bile (% 2 kadar az su kaybı) dikkat, bilişsel işlevler, fiziksel hareket ve anlık hafıza becerileri gerektiren görevlerdeki performansınızı bozar .

Su kan basıncını düzenler.

Huggins, “Su, kanın etkili bir şekilde akmasını sağlamada önemli bir rol oynar” diyor. “Susuz kaldığınızda, plazma / kan hücresi oranı, kanı daha kalın ve daha viskoz hale getirecek şekilde değişir. Bu, kanın akması gereken yerde akmasını zorlaştırır ve kalp üzerindeki stresi artırır.”

Ek olarak, vücudunuzdaki hücreler yeterli suya sahip olmadığında, beyin kan damarlarını daraltan bir kimyasal salgılar ve bu da hipertansiyona veya yüksek tansiyona yol açabilir ve bu da felç ve kalp hastalığı riskini artırabilir. Hidratlı kalmak, kan damarlarınızın daralmasını engeller, böylece kan normal şekilde akabilir.

Su içmek zayıflatır mı? makalemizin sonuna geldik, Diğer makalelerimiz için burayı, Obezite için uzman görüşü almak istiyorsanız burayı tıklayınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir