Ramazanda Diyet Önerileri 2021
blog

Ramazanda Diyet Önerileri 2021 ?

RRamazanda Diyet Önerileri 2021 yılında da ramazan yaz aylarının başlarına denk geliyor. Ramazan ayında bir çok kişi kilo alır. Sebebi oruç tutmak değil, sahur ve iftarda doğru beslenmemektir. Ramazan boyunca kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız normal zamanlarda olduğu gibi ramazanda da diyet yapabilirsiniz ancak özellikle ramazanın yaz aylarına denk gelmesi, uzun saatler boyunca oruç tutulması sebebiyle diyetin sizi zorlamaması önemli.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken ilk nokta sahuru atlamamaktır. Sahura kalkıp beslenmek ile gece yemek yedikten sonra yatmak arasında ciddi fark var. Her şeyden önce, yemek yiyerek yatanlar daha uzun süreli aç kalmış olacaklardır. Bünyeniz zayıfsa uykunuz bölünecek diye düşünmeyin, sahura kalkın. Sahurda tipik kahvaltıda yediğiniz yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Porsiyonları normal kahvaltıya oranla biraz daha fazla tutabilirsiniz. Kahvaltının yanında ceviz, fındık gibi enerji veren ve tok tutan yemişlere de yer vermenizi öneririz.

Ramazanda Diyet Önerileri 2021

Ekmek yiyorsanız tercihinizi kepekli, tam tahıllı veya tam çavdarlı ekmekten yana yapın. Dilerseniz ekmek yerine az bir porsiyon esmer makarna da yiyebilirsiniz. Menemen de sahurun vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Herhangi bir mide problemine sebebiyet vermemesi açısından sahurda yediğiniz menemene baharat katmayın. Tatlı, çikolata veya her türlü hazır yiyeceklerden mümkün mertebede uzak durun ve kahvaltınızı ederken bol su içmeyi unutmayın.
İftarlar belki de ramazanda kilo almamıza sebep olan en önemli anlardan biridir.

Ramazanda Diyet Önerileri 2021
Ramazanda Diyet Önerileri 2021

Açlığın getirdiği istekle hem çok hızlı yiyoruz, hem de yediklerimizi fazla kaçırıyoruz. Bir ay boyunca bu şekilde beslendiğimiz için de kolay kilo alıyoruz. Bu noktada nefse hakim olarak iftarı yavaş açmak ve ilk olarak bir kase çorba içmek önemlidir. Çorbadan sonra bir bardak su için ve mümkünse bir 5 – 10 dakika kadar bekleyin. Ardından ana yemeğe geçin. İftar boyunca mümkünse ekmekten kaçının.

Ramazanda Diyet Önerileri 2021 yılında öneri olarak ; Normalde ekmek tüketiyorsanız ve menüde makarna veya pilav varsa ekmeğinizi en azından kısmayı deneyebilirsiniz. Tatlı ihtiyacınızı ise ev yapımı hoşafla giderebilirsiniz. Gün içerisinde çeşitli meyveleri kullanarak yapacağınız komposto aynı zamanda sağlıklı olacaktır. Tatlı yemeniz gerekiyorsa yine porsiyonları küçük tutun. Meyveleri ise yemeğinizi yedikten birkaç saat sonra yiyin.

Susatmayan Sahur Önerileri

Ramazanda diyet için su kaybını iyi hesaplamalısınız ve su dengenizi korumalısınız. Ramazanın yaz aylarına denk gelmesi özellikle susuzluk konusunda bazı bünyeler için zorlayıcı olabiliyor. Sahurda ne kadar su içerseniz için fazla içilen su terle vücuttan dışarı atılacaktır. Dolayısıyla sadece su içmek yeterli değil, aynı zamanda sahur sofrasında bir takım bilinçli değişiklikler yapmanız gerekir. 

İlk olarak sofranızda baharatlı ve yağlı yiyecekleri kaldırmalısınız. Yağ kullanmanız gereken durumlarda tereyağı veya zeytinyağı kullanın. Her türlü kızartma, hamur işi, sucuk, sosis, salam gibi yiyecekler de sizi gün içerisinde susatacaktır. Bir süreliğine bu tarz yiyeceklere ara verin. Sofranıza mutlaka şeftali, karpuz, kavun, üzüm gibi sulu meyvelerden koyun. Bu meyveler aynı zamanda uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır. 

Bazıları sahurda ağır yemekler tercih eder. Ramazanda Diyet Önerileri 2021 ; Bu tür bir beslenme sizi gün içerisinde daha uzun süre tok tutabilir ama normalinden daha kısa sürede susuz kalacağınızı da hatırlatmak isteriz. Özellikle kırmızı et tüketiminden mutlaka kaçının. Sağlıklı bir kahvaltı, meyve, badem, ceviz gibi yemişler ve hafif ek öğünler sizi hem tok tutar, hem de ekstradan susatmaz. Pilav, makarna veya bulgur tüketmek istiyorsanız esmer olanlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle esmer bulgur sağlıklı bir tercih olacaktır. 

Sıvı alımını sadece sahura bırakmamak önemlidir. Ramazanda diyet için iftardan sahura kadar en az 2,5 litre sıvı tüketin. Kahve, çay gibi içecekler bazı bünyelerde susuzluğa sebep olur. O yüzden kafeinli içecekleri tüketmeniz gereken sıvı miktarına dahil etmeyin. Sahur yemeğinizden sonra içeceğiniz bir şişe sade soda da sizi gün içerisinde fazla susatmayacaktır. 

Yoğurt da susuzluğun giderilmesine yardımcı olan sağlıklı bir besindir. Mümkünse ev yapımı yoğurt tercih edin. Bir kase yoğurda kuru kayısı veya incir ekleyip sahur kahvaltısının yanında tüketebilirsiniz. Böylece hem mineral ihtiyacınız karşılanır, hem de gün içerisinde yeterli enerjiye sahip olursunuz. 

Taze turp ve salatalık gibi besinler de susuzluğumuzu giderir ancak bunları mutlaka tuzsuz tüketin. 

Tüm bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece hem gün içerisinde daha az susayacak, hem de orucunuzu sağlıklı bir şekilde tutmuş olacaksınız. Bu beslenme tarzını benimseyenlerde kilo alımı da görülmez.  

Resim andreas160578 tarafından Pixabay‘a yüklendi. Anasayfa için >>>

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir