Ne kadar yağlı ve proteinli beslenmeliyiz
blog

Ne kadar yağlı ve proteinli beslenmeliyiz

Ne kadar yağlı ve proteinli beslenmeliyiz ? Yağ ve proteinin şeker yükü değeri çok az yani sıfır olarak alınabilir. Ancak fazla yağlı ve fazla proteinli diyetler insülin direncini maalesef yukarı seviyelere çekerler. Bu sebeple de yenen şekerli besinler kan şekerini bu tür gıda alımı yapan insanlarda daha aşırı biçimde yukarı çeker. Yağ olarak zeytinyağı tüketilmeli, tereyağı veya donmuş yağlar tüketilmemelidir. Proteini fazla artırmak da damar sertliği denilen başka bir hastalığa sebebiyet verecektir. Günlük diyette yettiği kadar kadar protein mutlaka bulunmalıdır. Bunun miktarı avucunuz kadar et parçası yemek şeklinde verilebilir ve bu ölçü herkes için geçerlidir.

Protein bağırsaklardan besinlerin emilimini minimum seviyeye indirir ve daha fazla tok kalmanızı sağlar. Salata türü gıdaların içine de protein içeren gıdalar eklenmelidir. Protein denince yağsız süt ürünleri, yağsız tavuk hindi eti, deniz mahsulleri, yumurta akı, bezelye, kuru fasulye, nohut akla gelmelidir.

Günlük Protein ihtiyacımız ne kadardır ?

Günlük 50-60 gram kadar protein türü gıdaya ihtiyacımız vardır. 1000-1300 kalorilik bir diyet programında günlük protein alma derecesi ideal vücut kilosunun her kilosu için minimum 1 gram mutlaka olmalıdır. 1300 kalorinin üzerindeki zayıflama programlarında ise bu miktar ağırlığın her kilosu için 0.7 gram olarak belirlenmiştir. Proteinli besinler diyet yapan kişiyi daha fazla tok tutar ve midenin boş kalmasını geciktirir. Bu nedenle diyet yaparken haşlama beyaz et mutlaka yenmelidir.

Protein ağırlıklı beslenme ile zayıflama

Ne kadar yağlı ve proteinli beslenmeliyiz
Ne kadar yağlı ve proteinli beslenmeliyiz

Protein ağırlıklı beslenme ile zayıflamak mümkündür. Bir insanın günlük protein ihtiyacı

Ne kadar yağlı ve proteinli beslenmeliyiz

kaynak : harward üniversitesi , diğer blog yazılarımız için >>>

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir