blog

Karpuz ile Zayıflama

Karpuz ile Zayıflama ; Zayıflama kürlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Her kürün kendine göre üstünlüğü ve dezavantajı var. Zayıflama kürü uygulayabileceğiniz meyvelerden bir tanesi de karpuzdur. Karpuz diyetinin ayrıntılarına geçmeden önce, karpuzun çok büyük bir oranda su içerdiğini belirtmek isterim. Bu da karpuzun vücut için ne kadar değerli olduğunu ifade etmekte yeterli olacaktır sanırım. Çünkü su vücudumuzun büyük oranda temel bileşenidir.

Karpuz diyeti nasıl yapılır ?

Karpuz diyetinin detaylarına gelince yine kür olarak bu diyeti uygulamaya başlamalısınız. Sabahları hiçbir şey yemeden yarım kilo karpuz ve yağsız beyaz peynir ile sabaha merhaba demelisiniz. Bunun haricinde hiçbir şey yememelisiniz. Öğlen saatlerine geldiğinizde karpuz ile birlikte zeytinyağlı yemekler yiyebilirsiniz. 1 dilim ekmek hakkınız da bulunmakta. Akşam saatlerine gelindiğinde yağsız et ve yine 1 kilo kadar karpuzu yemelisiniz. Bu kürü tam 3 gün boyunca hiç bozmadan uygulamanız durumunda, karpuz ile zayıflama işinize yarayacak ve vücudunuzda kanın akış hızı dahi değişecektir. Tansiyonunuz dengelenecek ve zehirli maddelerden vücudunuzu arındırmaya başlamış olacaksınız. 3 günden sonra bir miktar daha gevşeterek yine karpuz diyetine devam edebilirsiniz.

Karpuzun yararları

Karpuzun yaz günlerinde vücuttaki iyon dengesini sağlama konusunda ne kadar önemli olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Karpuz ile zayıflama nın en iyi yanı, hem vücudun sus tutmamasını sağlayan ama hem de vücudun su ihtiyacını gideren olağanüstü bir meyvedir karpuz. Bu mükemmel meyveyi mevsiminde tüketmekten sakın geri durmayın. Karpuz diyeti ile zayıflamak çok kolay ve hayat bu şekilde çok sağlıklı.

Yaz meyvelerinin en su oranı yüksek olan karpuzun saymakla bitmeyen faydaları vardır. Bunlardan en önemlisi ve diğer faydaların da temelini oluşturanı ise diyete yardımcı olmasıdır.

karpuz ile zayıflma
karpuz ile zayıflma

Karpuz ile Zayıflama

Karpuz ile diyet yapmak birçok insan için ilginç gelebilir. Karpuz yiyerek kendinizi tok hissedebilir ve vücudunuzun alması gerektiği kadar su almasını sağlayabilirsiniz. Diyete başlamadan önce bedeninizin zehirlerden arınması için bir süre hayvansal gıdaları yememelisiniz. Bu süre 3 ile 5 gün arasında değişmektedir.

İlk önce vücut temizliğini yaptığınızda, artık kilo verebilmeye yatkın bir organizmaya sahip oldunuz demektir. Daha sonrasında sadece karpuz yeme seanslarına başlamanız gerekecek. İlk bakışta zor gibi görünse de karpuzun içerdiği mineraller, su ve dengeleyici vitaminler; bu süreçte vücudunuzu ve sizi destekleyecek.

Zihnen zayıflamaya hazır olmanız durumunda karpuz diyetinden daha iyi bir diyet çeşidi bulamazsınız. Tabi ki karpuzun mevsimsel olarak dar bir zaman aralığında doğal olarak bulunabilmesi karpuz diyetinin sadece yaz aylarında yapılabilmesini mecbur kılmaktadır.

Sadece yaz aylarında yapılan karpuz diyeti ile mutlaka ve mutlaka forma girecek; zinde bir vücut ile sevdiklerinizle daha mutlu olacaksınız. Bu diyetin bir önemli noktası daha var. Sadece karpuz yiyerek beslendiğinizde olası tansiyon düşmelerine karşı kendinizi fazla zorlayıcı işlerden bir süre uzak tutmanız gerekebilir. Bu ekstra bilgiye de dikkat ettikten sonra zayıflayamamanız için hiçbir sebep kalmaz.

Karpuzun anavatanı

Karpuzun anavatanı Akdeniz bölgesi olarak kabul edilmektedir, eski Mısır kalıntılarında , karpuz hem resmedilmiş ve yapılan kazılarda karpuz çekirdeklerine rastlanmıştır. Yapılan bilimsel analizlere göre 4000 yıldan eskidir. Günümüzde ise iklim koşullarına bağlı olarak , yeterli güneş ve uygun toprak dokusunda dünyanın her yerinde yetiştirilmektedir.

Karpuza nerelerde ve nasıl yetiştirilir?

Karpuz 15 derece ve üzeri ısıda verimli yetişir, karpuz düşük nem oranı ister ve görece olarak rüzgar sevmez. Ülkemizde güneydoğu anadolu bölgesinde ve Akdeniz bölgesinde çokça yetiştirilir. Türkiye Karpuz üretiminde dünyada 2. sıradadır.

Detaylı bilgiye ve uzaman görüşüne linkten ulaşabilirsiniz.

Karpuz Türkiye’ ye ne zaman geldi ?

Bununla ilgili iki farklı görüş vardır, Türkler Orta Asya ada yaşarken karpuzla tanıştığı ve gelirken yanlarında getirdiği, ikincisi ise Mısırda bulunan kayıtlara ve kalıntılara göre 4-5 bin yıl önce karpuzun buralarda bulunduğunduğunu göstermektedir.

Karpuzun besin değerleri

Su: 90 g. , Enerji: 30 Kcal. , Karbonhidratlar: 7.6 g. ,Protein: 0.6 g. yağ: 0,15 g

Dünyada Karpuz üretimi

Dünyada karpuz Ticari amaçlı olarak ;

  • Çin 80 m Ton
  • Türkiye 4m Ton
  • İran 3.8M ton
  • Brezilya 2m Ton
  • Özbekistan 1.8 m ton

Kaynak : https://www.atlasbig.com/tr/ulkelerin-karpuz-uretimi

Uzun bir makaleden sonra, Karpuz ile zayıflama blog yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkürler. Anasayfa için tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir