blog

Glisemik indeks ne demek ?

Glisemik indeks ne demek; Zayıflamak isteyen insanların glisemik indeksi yüksek olmayan gıdalarla beslenmesi şarttır. Glisemik indeksi yani şeker kapasitesi yüksek olan gıdalar yani rafine edilmiş şekerler, nişastalı yemekler, tatlılar, börekler, reçeller ve patatesin çok az tüketilmesi şarttır. Zayıflamayı isteyen insanların her yiyeceğin glisemik indeksini ayrı ayrı bilmesi çok kolay olmayan bir iş ise de, zayıflamak isteyen bir kişinin birkaç temel gıdanın bu değerini bilmesi fayda sağlayacaktır. Her türden şekerli yiyecek, bal, reçel, sütlü tatlılar, baklava ve kadayıf tatlılar, içecekler, çikolata, meyve suları, kompostolar, bira, kekler, kurabiyeler, her tür gofret tarzı yiyecekler ve tatlı pudingler fazla ölçüde şeker içerir ve glisemik indeksleri çok fazladır. Bu tür glisemik endeksi yüksek gıdalardan mutlaka kaçmak lazımdır.Bu tür gıdalardan uzak durmak şarttır dolayısıyla beyaz ekmek, pirinç ve nişasta gibi şeker yükü fazla olan yiyecekler hiç tüketilmemelidir. Tüketilmesi tavsiye edilen düşük şeker yüklü gıdalar ise, yulaf, kuru baklagiller, kepek ekmeği ve tam buğday ekmeğidir. Bu tür glisemik endeksi düşük gıdalarla yaptığınız diyetler oldukça sağlıklı olacaktır. Eğer glisemik endeksi yüksek gıdalarla beslenirseniz aşırı sinirlenme, depresyon, sürekli acıkma hali gibi hisler hissedebilirsiniz. Bütün bunlar sizin zayıflamanızı da engelleyeceği gibi, psikolojinizi de bozacaktır. Uygulayacağınız diyette mutlaka ve mutlaka glisemik indeksi yani şeker kapasitesi düşük olan yiyecekleri tercih etmelisiniz.

Glisemik indeksin ve Zayıflama


Beslenmede en temel ilke 3 ana öğün 3 ara öğün ile beslenmektir. Yani kahvaltı, saat 10 civarında ara öğün, öğle yemeği, ikindi ara öğün, akşam yemeği, gece saat 10 civarında yine ara öğün yenmelidir. Günlük beslenmenizde yüksek glisemik endeksli gıdalar yerine düşük glisemik endeksli gıdalar yemek en temel bilgidir.

Glisemik indeks ne demek
Glisemik indeks ne demek

Mesela sabah kahvaltı yaparken beyaz ekmek yemek yanlıştır ve bu beyaz ekmeğin yerine tam buğday ekmeği tercih edilmelidir. Tereyağı veya reçel yemek yerine yoğurt ve meyve tercih edilebilir. Aldığımız gıdalar protein, karbonhidrat ve yağ ihtiva eder. Et ve yumurtada bolca protein bulunmaktadır. Ekmekte ise karbonhidrat fazlası vardır. Tereyağı ise tamamen yağ içeren bir besindir. Temel ilke farklı gıdalardan farklı miktarlarda almaktır.

Glisemik indeks ne demek ?

Her gıdanın glisemik endeksini yani şeker yükünü ölçmek olası değildir. Mesela et, balık, tavuk, badem, tereyağı, sebzelerin şeker yükü çok azdır ve göz ardı edilebilir. Glisemik endeksi fazla olan gıdalardan çok ama çok azalmak bizi diyet yaparken rahatlatacaktır. Ancak düşük şeker yüküne sahip olan sosisten yememek gereklidir.

Bu yiyecekte doymuş yağlar aşırı miktardadır. Kısaca amacımız sadece düşük şeker yüküne sahip besinleri tüketmek değildir. Yüksek ve düşük şeker yüklü besinler karışık yenirse şeker yükü orta seviyede olan bir şekilde beslenmiş olunur. Bu da zayıflama ve diyet için yeterli olacaktır.

Düşük glisemik endeksle beslenmenin, zayıflama açısından önemi

Yüksek glisemik endeksine sahip yiyecekler, düşük glisemik endeksine sahip besinlere göre tokluk kan şekerinde ve yemeğin akabinde 2 saatlik kan şekeri ölçümünde daha çok yükselmeye sebep olmaktadırlar. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlıklı bir ömür sürmek için nişasta içermeyen normalin altında glisemik endekse sahip karbonhidrat çoğunlukta bir beslenme sisteminin her insan tarafından uygulanmasını tavsiye etmektedir.

Besinlerin kısa vadeli tokluk etkileri araştırıldığında düşük glisemik endeksli yiyeceklerin yüksek glisemik endeksli olanlara göre daha tokluk hissi veren besinler olduğu bilgisi elde edilmiştir. Yüksek glisemik endeksli besinler, düşük glisemik endeksli besinlerle karşılaştırıldığında yemeğin yendikten sonraki 1 saat içerisinde, kan şekerini çok daha fazla artırırlar. Bu da hormonal dengesizliğe ve zayıflayamamaya neden olur. Sonuç olarak gün ilerledikçe yağ asitlerinde ve kan şekerinde daha fazla azalmaya ve bu nedenle acıkmaya sebep olurlar. Düşük glisemik endeksli besinlerle ise insülin fazla artmadığından kan şekeri fazla azalmaz ve açlık hissetmeniz mümkün olmaz. Düşük glisemik endeksli gıdalarla beslenilmesinin şişman çocukların kilosunda daha fazla azalmaya neden olduğu saptanmıştır. Düşük glisemik endeksli diyetin obezite, kolon kanseri ve meme kanseri gelişiminde de koruyucu olduğu belirlenmiştir. Glisemik endeksi düşük gıdalarla beslenildiğinde hem yapılan diyetin etkisi çok daha fazla olacaktır hem de vücudun toksinlerden arınma hızı çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.

Glisemik indeks ne demek yazımızda merak ettiğiniz sorulara cevap vermeye çalıştık, merak ettiğiniz diğer konular için > Konu ile ilgili wikipedia görüşü için burayı tıklayınız. > Glisemik indeks ne demek

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir