Egzersiz Zayıflatır Mı
blog

Egzersiz Zayıflatır Mı ?

Egzersiz Zayıflatır Mı? Evet düzenli egzersiz zayıflatır ve bununla beraber bir çok faydası vardır. Zayıflamak için diyet yaparken sağlıklı ve düzenli bir kilo verme performansına sahip olabilmek için mutlaka egzersiz yapılmalıdır. Diyet olmaksızın sadece egzersiz yaparak kilo vermek mümkün değildir.

Egzersiz yaptığınızda kalori azaltmaya destek olarak yap dokunun yerine kas dokuları geçer.  Egzersiz yapmak temelde bunun için gereklidir. En başarılı egzersiz insanın tek başına düzenli ve rahat bir ortamda yapabildiği egzersizdir.

Egzersiz Zayıflatır Mı
Egzersiz Zayıflatır Mı

Haftanın bir bölümünde, yarım saat civarında, hafif  yoğunlukta egzersiz  yapılması çok yararlı olacaktır.  Ancak bununla birlikte diyet yapmaya çalışan insanların çok az bir kısmı bu prensibe sadık kalabilmektir. İlk zamanlarda 15 dakikalık egzersize her gün devam edilmesi  gereklidir.

Aerobik, dinamik egzersiz, yüzme ve bisiklete binme  zayıflamak için uygun egzersizlerdir.  Bir hafta içinde 3 gün 30 dakika yürüme ile egzersize başlamak ve bu tempoyu haftada 5 gün yoğun ve tempolu 1 saat yürüyüşe çıkarmak çok başarılı bir plandır.

50 li yaşlardan sonra yapılabilecek en temel ve en başarılı egzersiz yürüyüştür. Yürüyüşün yavaş yapılmasının çok faydası olmayacaktır.  En güzel egzersiz tempolu yürümektir. Başka bir öneri, ilk zamanlarda her gün 5 bin adım atmak, sonra bunu zamanla10 bin adıma  yükseltmektir. Günlük yaşamda hareketi kabiliyetini fazlalaştırmak için, araç kullanımını düşürmek, asansör yerine merdivenleri tercih etmek, uzak olmayan mesafelere yürüyerek gitmek gibi önlemler de kilo vermeye katkıda bulunur.

Diyetinizden başarılı bir sonuç alabilmeniz için fiziki aktivitenizi artırabilmeniz gereklidir. Bu fiziki aktivitenin hangi tempoda yapıldığının da elbette büyük önemi var. Gideceğiniz yere 1 durak kala otobüsten inmek ve hedefe kadar yürüyüş yapmak, işyerinize giderken aracınızı uzak bir noktada park ediniz.

Evinize bir kondüsyon cihazı alabilirsiniz ve iş yerinize eğer uygun ise bisiklet türü ulaşım aracı ile gitmek. Egzersiz yapmak diyet takviyesinin yanı sıra bazı sağlık problemlerinin de iyileştirilmesi anlamında fayda sağlamaktadır. Egzersiz yapıldığında vücut içerisindeki zararlı yağ asitleri parçalanmaktadır.

Tansiyonun ve kan yağlarının değerlerinin düşürülmesi de zayıflama programınız için faydalı olacaktır. Uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşamanın en büyük sırrı az yemek yemek ve spor yapmaktır. Bu şekilde hayatını sürdüren bir insan, sağlıklı bir şekilde hafif diyetlerle hayatını devam
ettirebilir ve zayıflama hedefine de her geçen gün bir miktar daha yaklaşır. Metabolizma hızının her egzersiz seansı ile daha da artması, yakılan kalorinin sürekli olarak artması manasına gelecektir.

Organizmanın hızlı çalışması, sindirimin de hızlı olması manasına gelmektedir. Hızlanan organizma şeker yükü yüksek olan gıdaları dahi hızlı bir şekilde parçalayabilmektedir. Bu parçalama işlemi ne kadar hızlı ise o denli hızlı forma girebilmek mümkün olacaktır. Fiziki aktivite ile desteklenen diyetlerin diğer diyet türlerinden çok daha başarılı olduğu bütün uzmanlarca da saptanmış bir gerçektir.

Evde Yapabileceğiniz egzersizler

1- Yoga

Egzersiz Zayıflatır Mı
Egzersiz Zayıflatır Mı

2- Yürüyüş

3- Kondisyon bisikleti

Liste uzayıp gider, bence sizlerde motivasyonu yakalayıp, spora başlayabilirsiniz. Egzersiz Zayıflatır Mı ? Makalemizin sonuna geldik, farklı bir görüş için burayı , Anasayfaya dönmek için burayı tıklayınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir