Diyette Tok Tutan Yiyecekler
blog

Diyette Tok Tutan Yiyecekler

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte diyet yapanların sayısı da artıyor. Siz de diyet yapıyorsanız ama uzun saatler boyunca aç kalmakta zorlanıyorsanız beslenme programınıza uzun süre tok tutan yiyecekleri ekleyebilirsiniz.

Ara öğün olarak tüketebileceğiniz yiyecekler arasında kurutulmuş kayısı, kuru incir, muz, müsli, yulaf ezmesi, fındık, fıstık, ceviz, badem gibi besinler vardır. Bu yiyeceklerle aynı zamanda vücudunuzun çeşitli vitamin, potasyum, lif ve kalsiyum gibi ihtiyaçlarını karşılamış olacaksanız. Her ne kadar acıktırmayan yiyecekler olarak bilinse de bu yiyecekleri tüketirken aşırıya kaçmamanızı öneririz.

Diyette Tok Tutan Yiyecekler
Diyette Tok Tutan Yiyecekler

Muz ve fındık gibi besinler kilo aldırıcı besinler olarak düşünülse de, ölçülü miktarda tüketildiklerinde kilo verme hızını bile arttırabilirler. Benzer şekilde light süt veya light yoğurt da ara öğünler için iyi birer seçenek olacaktır. Dilerseniz az bir miktar light süte müsli veya doğal yulaf ezmesi ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Diyette Tok Tutan Yiyecekler


Ana öğün olarak ise bezelye, karnabahar, brokoli, ıspanak, yeşil fasulye gibi besinlerden faydalanabilirsiniz. Dilerseniz mevsim yeşilliklerinden damak tadınıza uyan bir salata yapabilir, salatanın içinde ananas veya böğürtlen gibi tok tutan meyvelerle süsleyebilirsiniz. Salatalığın kendisi de sulu bir meyve olması sebebiyle sizi bir süre tok tutar. Mercimek, nohut, fasulye gibi bakliyatlar da hem sağlıklıdır, hem de sizi uzun süre acıktırmazlar. Yemekleri yaparken bakliyatları çok fazla pişirmemeye, bakliyatların çok hafif sert kalmasına özen gösterin.


Tatlı olarak ise etli, olgun meyvelerden tüketebilirsiniz. Kayısı, elma, armut gibi meyveler sizi uzun süre tok tutacaktır. Tercihinizi mevsimsel meyvelerden yana yaparsanız aynı zamanda sağlıklı beslenmiş olur, vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri almış olursunuz.


Her ne kadar “yiyecek” olarak ele alınmasa da suyun da sizi tok tutacağını bu noktada belirtmek isteriz. Diyetisyenler kilo vermek isteyenlerin yemek öncesinde en az bir bardak su içmesini öneriyor. Gün içerisinde sıvı tüketiminiz de en az iki litre olmalı.


Aynı şekilde, kan şekerinizin hızla düşmesini, dolayısıyla hızla acıkmanıza sebep olan un ve şekerden uzak durun. Uzun süre aç kalırsanız daha fazla yemek istersiniz. Bu yüzden ara öğünlerinizi atlamayın. Ara öğünler sağlığınız için önemlidir.

Diyette Tok Tutan Yiyecekler yazımızın sonuna geldik, dilerseniz, yağ yakan içecekler için tıklayınız. Diyette Tok Tutan Yiyecekler Uzman görüşü için; tıkla

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir